Gönderen Konu: Kimsenin yaptığı yanına kalmaz  (Okunma sayısı 936 defa)

Çevrimdışı djinci

• Administrator
  • Sr. Member
  • Başarı +40/-0
Kimsenin yaptığı yanına kalmaz
« : Eylül 16, 2020, 05:37:53 ÖS »
MEN DAKKA DUKKA.!!

Abbasi Halifelerinin Beşincisi Harun Reşit, Sarayının Bahçesindeki bir Gül fidanını Çok Beğenir.
Yaprağı, Kokusu, Görünüşüyle Dikkatini Çeken Gülü özel Bakıma Alması için Bahçıvana Emir Verir.
Bahçıvan Azami Gayret ile Üzerine Titremeye Başlar Gülün. Ne var ki, Sakınan Göze çöp Batar Derler ya.
Aynen öyle olur.Bir Sabah Bahçıvan Gelip Bakar ki, Gülün Dalına Konan bir Bülbül,Ne kadar Yaprak Varsa Hepsini Gagalayarak Yere Düşürmüş.
 Tek Yaprak Bırakmamış gülün başında...
Korku içinde Koşar Halifeye:"Sultanım, der;
Üzerine Titrediğimiz Gülün Yapraklarını Bir bülbül Gagalayarak Yere Dökmüş,Tek Yaprak Bırakmamış Gülün Başında.!
"Harun Reşid, Telaş etmeden Cevap verir:
"Üzülme Efendi Üzülme, der. Bülbülün güle yaptığı, yanına kalmaz.!
"Rahat bir Nefes alan Bahçıvan İşine Döner.
Bir Gün Bakar ki, Bir YILAN Yaprakları Düşüren O Bülbülü yakalamış,Yutmak üzere, Otların Arasında Kayıp Gidiyor.
Heyecanla Yine Halifeye Gelip:"Sultanım, Der; bülbülü bir yılan Yakalamış, yutarken Gördüm.!
"Sultan Yine Telaşsız:"Merak etme Efendi.! Der, yılanın yaptığı da yanına kalmaz.!
"Bahçıvan Yine İşine Döner.
Aradan Geçen Bir Süre Sonra,
Bir Ara Bahçede Çalışırken Otların Arasında o yılanı Gören Bahçıvan,
Hemen Elindeki Küreğiyle darbe üstüne Darbe İndirerek yılanı oracıkta öldürür.
Sevinçle Halifeye Gelerek Durumu Anlatır:"Sultanım, Bülbülü Yakalayan Yılanı BEN de Bahçede Otlar Arasında Yakalayıp Küreğimle öldürdüm.!" der.
Harun Reşid Yine Sakin:"Bekle Efendi Bekle; Der.
senin de yaptığın yanına kalmaz.!
"Nitekim Çok Geçmez bahçıvan Hatalar Yapar.
Yakalayıp Halifenin Huzuruna Çıkarırlar. Cezalandırılmasını İsterler.
Halife Emrini Verir."Atın Bunu Zindana.!
"Hemen Yaka Paça Zindana Doğru Götürülürken,
Geriye Dönen Bahçıvan Şunları Söyler:
"Sultanım, bülbülün Güle Yaptığı yanına kalmaz Dediniz; Onu Yılan Yuttu.Yılanın yaptığı yanına kalmaz Dediniz; Onu da ben Öldürdüm.
Şimdi benim Yaptığım da yanıma kalmıyor,
 Sen Zindana Attırıyorsun.Herkesin yaptığı yanına kalmıyor da senin ki mi yanına kalacak.?
 demek sana da bir yapan çıkacak.! öyle ise gel sen bana yapma ki bir başkası da sana yapmasın.!
"Harun Reşid:"DOĞRU Söyledin Bahçıvan.! BIRAKIN Bahçıvanı, Çiçekleri Sulamaya Devam Etsin.!"
Diye Ferman Buyurunca Halifenin Etrafında Bulunanlar:
"Sultanımız, Bahçıvanın Yaptığı Yanına Kalmaz mı O zaman.?" Diye Sorarlar.
Halife Harun Reşid:"Hayır; Der, kimsenin yaptığı yanına kalmaz. en ağır şekliyle ahirette ödemeye tehir edilir.
Ama Gâfil İnsanlar Bunun farkına varamaz da, yaptığı yanına kaldı sanırlar.!"Evet, Değerli Dostlar, Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. bundan hiç şüpheniz olmasın.!

Kaynak: MEN DAKKA DUKKA.!! - Mehmet BİNA
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2020, 05:46:27 ÖS by djinci »